Tuorlan Majatalo vaakalogo.

Ajankohtaista

Juurilta oksille 1.–31.5.2026

Toukokuussa Majatalon sali täyttyy veistoksista ja akvarellimaalauksista. Juurilta oksille on Jenna Laineen ja hänen isoisänsä Markku Raition yhteisnäyttely, jossa kohtaavat kahden eri sukupolven näkemykset luonnosta, elämästä ja maisemasta. Näyttelyn teeman lisäksi näyttelyn nimi viittaa tekijöiden sukupolvien yli ulottuvaan yhteyteen ja yhteistyöhön taiteen kautta.

Jenna Laine (s.1992, Turku) on itseoppinut taiteilija, jonka luova ura on alkanut tekstiilialalla. Hänen työnsä syntyvät havainnosta ja niissä on tyypillisesti aiheena yksityiskohtaiset näkymät. Näyttelyyn valikoiduissa akvarellimaalauksissa esiintyy maisemia kahdelta eri kotiseudulta: lapsuuden maisemista Varsinais-Suomesta ja uusilta kotiseuduilta Helsingistä.

Markku Raitio (s.1950, Laitila) on myös itseoppinut taiteilija, joka on saanut ohjausta kansalaisopiston kursseilta. Hän tekee veistoksia savesta, betonista, puusta ja raudasta, ja näitä yhdistäen. Raition veistoksissa näkyvät luontoaiheet ja elämän kulku. Tässä näyttelyssä on Raition töitä vuosien varrelta.

Taiteilijat ovat paikalla taiteilijatapaamisen merkeissä sunnuntaina 17.5. klo 10–11.30.

Näyttelyyn voi tutustua Majatalon aukioloaikoina (ma–la klo 8–16, su klo 9–16, pl. yksityistilaisuudet).

Lämpimästi tervetuloa!